Szkoła Aktorska została zaproszona do współpracy przy Katowickiej Rundzie Teatralnej. Nasi studenci przygotowali pod okiem pedagogów czytania fragmentów sztuk powstałych w trakcie warsztatów dramatopisarskich.


To właśnie o Katowicach opowiadają teksty autorstwa młodych dramatopisarzy powstałe podczas warsztatów realizowanych w roku 2018 pod okiem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Anki Herbut i Łucji Iwanczewskiej. Kolejnym etapem Katowickiej Rundy Teatralnej jest nabór teatrów z terenu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,  które miałyby się podjąć realizacji powstałych sztuk. Dlatego głównie z myślą o grupach zainteresowanych udziałem w projekcie Katowicka Runda Teatralna zostały zorganizowane czytania wszystkich scenariuszy.

Do przygotowania czytań zostali zaproszeni nasi studenci i absolwenci. Przygotowania reżyserskiego fragmentów tekstów oraz opieki artystycznej podjęły się pedagożki i aktorki związane z Teatrem Śląskim: Alina Chechelska, Agnieszka Radzikowska oraz Maria Baładżanow. Seria spotkań pozwoliła na opracowanie trzech różnych pokazów, które zaprezentowane podczas wtorkowych wieczorów marcowych w Kawiarni Fotograficznej w Katowicach były miłą okazją do kulturalnych spotkań dla społeczności Śląska.

Czytania przebiegły w następującym harmonogramie.:

12 marca 2019 r., godz. 18:00

Opieka artystyczna nad studentami: Alina Chechelska
Czytali: Karolina Cieślar, Nicoletta Dragon, Justyna Dubiel, Jakub Dykowski, Magdalena Dymsza, Paweł Kempa, Świętosław Łagowski, Wiktoria Łuczak, Arkadiusz Machel, Agata Nawrat, Wojciech Pęksa, Kalina Piesik, Cecylia Wadas, Kamila Żymła
Czytania fragmentów sztuk grupy warsztatowej Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk:
Dominika Kobiela „Wieczna zwęglina. Sztuka w jednym akcie i dziewięciu scenach”
Dominika Łapka „Jestem mamą chłopczyka znalezionego w stawie”
Marek Mardosewicz „Ostatnia kafejka”
Michał Łukowicz „Kuszenie Wojciecha K. Hollywoodzki horror w trzech aktach”

19 marca 2019 r., godz. 18:00

Opieka artystyczna nad studentami: Maria Baładżanow
Czytali: Patrycja Góra, Justyna Dubiel, Arkadiusz Machel, Wojciech Pęksa, Magdalena Sękiewicz, Cecylia Wadas, Kamila Żymła
Czytania fragmentów sztuk grupy warsztatowej Łucji Iwanczewskiej:
Agata Skrzypek „Narzędzia ojca”
Ewa Mikuła „Zrób sobie mural”
Katarzyna Szarla „Gruss aus Buenos Aires”
Olga Grzelak „Urszula Oneironiczna”
Paulina Hercog „Piąta mucha”

26 marca 2019 r., godz. 18:00

Opieka artystyczna nad studentami: Agnieszka Radzikowska
Czytali: Aneta Banach, Nicoletta Dragon, Justyna Dubiel, Jakub Dykowski, Daria Kasprzak, Paweł Kempa, Magdalena Krzysztańska, Elżbieta Pańczyk, Wojciech Pęksa, Samanta Rygalska, Magdalena Sękiewicz, Patrycja Żołna
Czytania fragmentów sztuk grupy warsztatowej Anki Herbut:
Agnieszka Charkot „Nasza pani”
Agnieszka Nasierowska „Rozbłysk”
Karolina Fortuna „ZEN_IT”
Marta Fortowska „Schyłek lata”
Tomasz Walesiak „1291”
Każdorazowo po czytaniach odbyły się dyskusje z autorami oraz opiekunami grup, których moderowania podejmie się Artur Pałyga. – dramaturg, pisarz, poeta, dziennikarz i pedagog.