Zbliża się czas wielkiej premiery kolejnego spektaklu dyplomowego Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego! Studentki trzeciego roku pod kierunkiem Anny Piotrowskiej podejmują dyskusję ze stereotypową rolą kobiety. Reżyserka zaproponowała realizację spektaklu na podstawie jej własnej koncepcji i tekstów.


Już 24 maja o godzinie 20.00 na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego odbędzie się premiera tegorocznego spektaklu dyplomowego pt. „.coHanki”. Cztery kobiety, różne charaktery, odmienne temperamenty. Ciekawi, co zwiastuje takie połączenie? Spektakl w swojej jednoznaczności skłania do wielorakich poszukiwań. Dyskusja ze stereotypową rolą kobiety. Wielozadaniowość, pogoń za zaspakajaniem nie swoich potrzeb, życie na żądanie. Trans-codzienność osadzona w powinnościach. Pojawia się pytanie, czy kobieta daje sobie przyzwolenie na zagubienie, nie musząc wcale wychodzić na prostą? Czy rzeczywiście zna swoją trans-kobiecość? Czy daje sobie szansę na relację do samej siebie: JA-MNIE-MNĄ?

W tym roku reżyserii spektaklu dyplomowego podjęła się Anna Piotrowska. Na podstawie jej koncepcji i tekstów przebiega realizacja spektaklu. Charakterystyczna dla artystki jest praca procesowa, poprzez którą odkrywa m.in. narzędzia zgłębiające laboratoryjną pracę nad tekstem, kreacją postaci, jak również wzmacniając doświadczenia w podwyższonych stanach ciała i umysłu, poprzez działanie na wyobrażeniach i emocjach, które wpływają na tworzony ruch, energię i dramaturgię. Inspirująca niech stanie się myśl malarza Jerzego Nowosielskiego (w rozmowie z Agatą Ławniczak, „Odra” nr 7-8, 1993 r.), która towarzyszy pracy Anny Piotrowskiej: „…fascynuje, jak kształty i wyobrażenia znane z rzeczywistości zewnętrznej nagle nabierają jakiegoś bytu – przenoszą się do innej sfery bytu. To przygoda nie tylko duchowa, ale i emocjonalna. To tak, jakbyśmy się nagle przekonali, że potrafimy latać.” (na podstawie obrazu „Martwa natura” J. Nowosielskiego z 1958 r.)

Zapraszamy!

REALIZATORZY
Anna Piotrowska – reżyseria, scenografia, kostiumy, dźwięk

OBSADA
Marta Bartczak – Hanka W.
Patrycja Góra – Hanka O.B.
Izabela Małek – Hanka E.
Monika Porwit – Hanka F.

Gramy 24 maja o godz. 20.00, a także 25 i 26 maja o godz.19.00 na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Bilety: 15 zł